قطعات پیش ساخته بتنی یکی ازمهم ترین دستاوردهای بشر که تاکنون رونق خود را حفظ کرده و همچنان به عنوان اولویت مصالح ساختمانی، کاربردهای زیادی دارد . این ماده به صورت های متفاوت ودر صنایع مختلف استفاده می شود. یکی از انواع فراورده های بتنی که با توجه به خواص و ویژگی های خود،کاربردهای زیادی دارد، قطعات پیش ساخته بتنی است. با توجه به پیشرفت هرچه بیشتر تکنولوژی و نیاز ما انسان ها به ساخت بنا ها و سازه های بتنی با سرعت بیشتر، اهمیت و کاربرد این قطعات بیشتر از قبل برای ما روشن می شود. به طور کلی بتن ها در بناهای مسکونی، تجاری و اداری، ساخت سدها، پل ها، فرودگاه ها و سپرهای محافظتی برای کنترل تابش های مخرب وغیره کاربرد دارند. یکی از فایده های مهم واصلی این قطعات این است که با خواص و ویژگی های خوبی که دارد سرعت ساخت وساز را مقداری افزایش میدهد.این مصالح پر کاربرد که در صنایع مختلف از ان استفاده می شود برای اولین بار در سال های 50 و 60 میلادی مورد توجه واقع شد که در قرن 21 این قطعات پیشرفت و رونق زیادی داشتند و امروزه به دو صورت بتن اماده و قطعات پیش ساخته استفاده می شود. بتن های اماده از روش های قدیمی به شمار می اید که با توجه به نوع و حجم پروژه در کارگاه بتن و بچینگ پلانت ها اماده و مختلط شده وبا ماشین های مخصوص، تراک میکسر ها به محل مورد نظر پروژه منتقل می شود. این قطعات معمولا از بتن مسلح با استیل هستند که در ابعاد، اندازه و مصارف های مختلف در کارخانه ها، کارگاه ها ویا در محل ساختمان تولید می شوند که علاوه بر اینکه سرعت ساخت پروژه را افزایش می دهند باعث کاهش چشم گیر هزینه ها نیز می شوند. باید به این نکته اشاره کرد که اگر این قطعات در کارخانه ویا کارگاه های معتبر و با مصالح مرغوب واستاندارد ساخته وتولید شوند، دوام و استقامت زیادی  هم خواهند داشت. برخی از ساختمان ها به طور کامل وبرخی دیگر فقط برای قسمتی از ساختمان از این بتن ها استفاده می کنند و از انجایی که این قطعات به طور کامل یک پارچه هستند پس بعد از پایان کارهم پروژه از نمای یک پارچه ای برخوردار خواهد بود.

مزایا قطعات پیش ساخته بتنی

قیمت وهزینه های به صرفه تر

الودگی صوتی کمتر در محل

حجم و وزن ساختمان کمتر

استفاده از نیروی انسانی کمتر و سرعت اجرای بیشتردر پروژه

قالب ریزی در ابعاد مختلف

یکپارچکی، کیفیت، دوام وطول عمر زیاد

انواع قطعات پیش ساخته بتنی

این قطعات بتنی پیش ساخته در ساختمان ها و سازه هایی از جمله: دیوار، سقف، ستون، تیر، اتاقک بتنی، دیوارهای پیرامونی، سگمنت بتنی، کفپوش بتنی، بلوک دیواری، کول چاه، جدول بتنی، باکس و کالورت بتنی، کانیو بتنی، نیوجرس بتنی و… کاربرد دارند.

دیوار بتنی

دیوارهای بتنی پیش ساخته هم مانند قطعات پیش ساخته بتنی در کارخانه و با مخلوط شدن با آب، سیمان، سنگدانه و… تولید می شوند وبرای محکم کردن و مقاومت در برابرعوامل طبیعی مثل طوفان و زلزله ان ها را با میلگرد هایی از جنس فلز مسطح می کنند. دیوارهای بتنی پیش ساخته برای مکان های مختلف ودر اندازه های متنوع و برای دیوارکشی و محوطه سازی مکان هایی مثل مدارس، بیمارستان ها، سیلوها، ساختمان های اداری، فروشگاه ها ودیوارهای نگهدارنده و … کاربرد دارند. دیوارهای پیرامونی هم که مقاومت بالایی در برابر خوردگی و رطوبت دارند وهم در برابر صدا، گرما، حرارت و غیره عایق هستند در جدا کردن محوطه باغ ها، ویلاها وزمین ها کاربرد دارند.

باکس و کالورت بتنی

باکس های بتنی پیش ساخته یا کالورت ها که به ان ها کانال های اب رو هم می گویند، برای انتقال اب وفاضلاب استفاده می شوند. فرق بین باکس ها وکالورت ها در این است که باکس های بتنی برای انتقال اب در روی زمین است وکالورت های بتنی برای انتقال فاضلاب در زیر زمین است و همچنین باکس های بتنی فقط برای انتقال اب نبوده و در تونل ها و زیرگذر و روگذر ها هم از ان ها استفاده می کنند.